Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Globalizace pokračuje – TTIP

TTIP –Transatlantic Trade and Investment Partnership, neboli Transatlantické Obchodnía Investiční Partnerství má za úkol nastavit pravidla pro obchod mezi dvěmanejvětšími ekonomikami světa.

Přes odpor skeptiků globalizace a EU dochází bez povšimnutí veřejnosti ke vzniku dohody mezi USA a EU, která má obdobný scénář jako vznik EU, když v roce 1956 byly položeny základy k jejímu vzniku v tzv. Římské smlouvě – Treaty of Rome. Tehdy byly argumenty ale nejenom ekonomického, ale také politického charakteru. Bolest a utrpení, které způsobily obě světové války, byly ještě příliš živé.

Ještě před zhruba 30 lety člověk potřeboval různé adaptery k holicímu strojku nebo fénu na vlasy, když jel do zahraničí. Rakousko, Německo, Anglie, Itálie či Francie měly rozdílné zásuvky a proto si člověk musel obstarat adaptery a s těmito jezdit po Světě. Dnes nám tato harmonizace norem přijde jako něco logického a odpůrci EU tvrdí, že by to šlo i bez EU. Bohužel nešlo.

I dnes potřebujete adapter v USA, Číně či Hong-Kongu a auto přivezené z USA není možné bez úprav použít v EU. V mnoha inovacích byly USA daleko před Evropou, protože obrovský trh v USA a jednotná měna a normy obchodování zjednodušovali.

V Evropě jsme neměli ani jednotné normy na kmitočty v zásuvkách, napětí či v normách ve vysílání barevné televize.  Takže televizi koupenou v Německu jste nemohli používat v ČR a obráceně, protože jedna země měla systém Pal a druhá Secam.

Harmonizace norem probíhala nejintenzivněji v 80-tých letech minulého století a to na úrovni technických a právních norem. U právních norem šlo především o harmonizaci práva v oblasti investic a práva daňového. Ve stejné době se harmonizuje také DPH, které ne ve všech zemích vůbec existovalo. Maastrichtská kritéria vznikala až v 90-ých letech hlavně na popud tehdejšího německého ministra financí Theo Waigel a určovala pravidla pro používání jednotné měny. Tehdy se ještě ani nevědělo, že EURO se tak bude jmenovat.

Nebylo vůbec jednoduché, aby jednotlivé státy se dohodly na stejných normách a uvolnění obchodních překážek. Hlavně Francouzi a Italové se snažili protekcionisticky chránit své trhy a ve Francii a Italii docházelo k drastickým demonstracím a blokádám dálnic, či vykládání hnoje v centrech měst před patřičnými úřady. Italští vinaři měli strach z konkurence z Francie a obráceně.

Stejně tehdy jako dnes se skeptici bránili proti jednotnému trhu v EU, odstranění celních překážek a zrušení pasových kontrol na hranicích. Ještě před vstupem ČR, Slovenska a dalších zemí do EU se např. v Německu strašilo obrovským přílivem levných pracovních sil z východu, které budou Němcům brát práci. Byla to stejná argumentace, kterou slýcháme i dnes ohledně přijetí např. Ukrajiny do EU.

Dalším oříškem byl vznik Schengenu, který byl dalším z doprovodných procesů v EU. V roce 1985 podepsalo 10 zemí EU vznik této dohody. Ne všechny země, které byly v EU byly automaticky v Schengenu. Ani ČR nebo Slovensko nebyly hned od počátku v Schengenu. Nejdřív muselo proběhnout zajištění vnějších hranic – např. Slovensko a také musely být vypracovány předpisy, které umožňovali komunikaci mezi národními policiemi a dohodnutí standardů jak postupovat např., když hledaný člověk přejel hranice do jiného státu.

V EU se můžete svobodně rozhodnout, kde budete žít a pracovat a můžete jet do Itálie, Anglie atd. – máte na výběr 28 zemí, kde můžete pracovat, nebo studovat a žít. Evropské zákony Vám garantují, že s Vámi bude zacházeno jako s vlastními obyvateli ve všech ohledech. Před třiceti lety to ještě znělo jako sladká hudba budoucnosti. Když jsem v roce 1986 odcházel studovat do Velké Britanie, musel jsem v Německu své studium přerušit a jít do zahraničí. Německé zákony tehdy neumožňovaly svým studentům, aby byly zapsány v Německu na VŠ a zároveň v zahraničí. V té době také vznikal program Erasmus a já byl jedním ze studentů, který mohl této možnosti využít.

Obchod s USA je pořád problematický, protože na obou stranách Atlantiku jsou rozdílné normy. Také se nemůžete do USA jednoduše odstěhovat a pracovat tam. Potřebujete pracovní vízum a kontroly úřadů v USA jsou velmi přísné.

Když si v USA koupíte auto, tak ho nemůžete jednoduše přivézt, ale musíte zaplatit clo, DPH a nechat udělat technickou prohlídku po drobných přestavbách vozu. EU je dnes pro USA zajímavým partnerem, protože představuje trh s největší kupní silou na světě a více jak půlmiliardou obyvatel.

Bude to dlouhá cesta, která bude trvat mnoho let, ale cesta, která se vyplatí. Dnes může každý výrobce v EU vyvážet do 27 zemí Evropské Unie a nemusí měnit jakékoliv technické parametry svých výrobků, nemusí zboží proclívat a nechávat překontrolovat u nějakých národnostních institutů. Možná, že to takto bude jednou možné i v obchodě s USA. Zase získáme trochu větší svobodu.

Autor: Miroslav Patočka | neděle 26.1.2014 21:15 | karma článku: 6,62 | přečteno: 279x
  • Další články autora

Miroslav Patočka

Jsou Rusové nadřazeni ostatním národům?

Nemohu se zbavit pocitu, že ano - alespoň v jejich myšlení. Jak jinak si vysvětlit, že se samozřejmostí, která je posledních šedesát let jen Rusům vlastní, okupují nejdřív Krym a teď válčí na Ukrajině? Domnívám se již delší dobu, že Rusové vyznávají jiné hodnoty, než mi na Západě.

23.8.2014 v 11:01 | Karma: 26,70 | Přečteno: 1384x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Patočka

Před lidmi jako je Putin jsem před 30 lety utekl

V září 1983 jsem si sednul v Bratislavě do autobusu a měl jsem jen jeden cíl. Odejít z nenáviděného, prolhaného, komunistického Československa. Nechtěl jsem žít v režimu, ve kterém jsem musel od rána do večera lhát, aby mě náhodou nevyhodili ze školy, nebo moje rodiče z práce. Chtěl jsem, aby moje děti vyrůstaly ve svobodném světě. 45 let nejdřív nacistické a poté komunistické propagandy udělaly své - úroveň lidí byla zoufalá – morální hodnoty? Kdepak, žádné nebyly. Vstupovalo se do KSČ, SČSP (Svaz československo-sovětského přátelství), SSM (Svaz socialistické mládeže), ROH (Revoluční odborové hnutí) a malé děti se naháněli do Jiskřiček a do pionýra, aby se dětem již od malička vymývaly mozky komunistickými lžemi. To se na celé společnosti muselo podepsat. Ti co se nechtěli podřídit, museli trpět v pracovních táborech a ve vězení.

10.8.2014 v 0:28 | Karma: 46,71 | Přečteno: 14400x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Patočka

Rusko je ekonomickým trpaslíkem

Rusko má nominální HDP 1,85bil USD - USA má nominální HDP 16,9 bil USD - tedy výkon americké ekonomiky je9x vyšší než ekonomiky ruské. EU má HDP 18 bil USD - EU + USA mají téměř 19x vyššíekonomicky výkon, než Rusko. USA a EU mají dohromady 820 mil. obyvatel a Rusko pouhých145 mil.

22.4.2014 v 19:39 | Karma: 28,73 | Přečteno: 1997x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Patočka

Rusko je obr na hliněných nohách

Rusko je, co se týče plochy největší zemí na světě? Ano, to je pravda. Rusko je velmocí? Rusko je velmocí ve svých představách. Žádná jiná země světa se za posledních sto let se nechovala tak imperialisticky (nárokovala si cizí území) jako Rusko.

18.4.2014 v 3:44 | Karma: 24,68 | Přečteno: 1462x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Patočka

Nebezpečný Putin

Je přípustné, aby prezident Putin argumentovalochranou ruských a rusky mluvících obyvatel Krymu jako ospravedlnění k vojenskémuútoku? Rusové na Krymu se prý cítí ohroženi, a proto Krymská autonomní vládapozvala cizí armádu. Toto stačí k vojenské agresi? Nebyla by diplomatickájednání namístě?

2.3.2014 v 13:08 | Karma: 19,05 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2211x
Jsem podnikatel a žil jsem do nedávna v Německu od roku 1983. Vystudoval jsem ekonomii v Německu a Velké Británii. Poslední roky trávím většinu času v Čechách, ale v Německu stále podnikám a každý rok trávím několik měsíců v USA. Jsem otec tří dětí, manželka je Němka a děti jsme vychovávali trilinguálně. V zhledem k letům strávených v zahraničí žádám čtenáře, aby byli shovívaví s mojí gramatikou. Myslím si ale, že obsah je důležitější než gramatika.

Seznam rubrik